• whatsapp / Wechat: +8613609677029
 • jason@judipak.com
 • Këtë Festival të mesit të vjeshtës, provoni një kek hëne me mish artificial - kuarc

  Festivali i Mesit të Vjeshtës, një nga festivalet më të njohura në Azi, mund të mos duket si koha e duhur për të promovuar pasta me mish artificial në Kinë - por dy kompani po përpiqen ta bëjnë këtë.

  Tradicionalisht, një festival korrjesh i mbajtur në ditën e hënës së plotë në vjeshtë, festimet e mesit të vjeshtës përfshijnë bashkime familjare, admirim të hënës dhe dhurimin e njëri-tjetrit kuti me ëmbëlsira hëne - një disk me pastë me luspa të mbushur zakonisht me një pastë të trashë. Në Kinë, ekzistojnë dy lloje kryesore të ëmbëlsirave të hënës - stilet jugore të njohura në Hong Kong dhe provincën Guangdong që zakonisht bëhen me pastë farash zambak uji, ndërsa stili Shangai-Suzhou përfshin pastë me fasule të kuqe ose një mbushje derri të grirë.

  Për të ofruar një alternativë ndaj varietetit të mbushur me mish derri, Zhen Rou (珍肉) me bazë në Pekin, ose "mishi i thesarit", filloi të shesë ëmbëlsira të hënës me mish artificial këtë javë në platformën kineze të tregtisë elektronike Taobao, pjesë e perandorisë Alibaba. Kompania mori më shumë se 3,000 porosi për kutitë e saj me gjashtë ëmbëlsira hëne, të bëra me pluhur gruri dhe proteina të izoluara nga bizelet e gjelbra, të cilat kompania thotë se i ka nga Kanadaja (link në gjuhën kineze). Ai filloi të jepet sot (10 shtator), vetëm tre ditë përpara Festivalit të Mesit të Vjeshtës të premten. Konsumatorët do të duhet të pjekin ose të skuqin ëmbëlsirat e hënës përpara se t'i hanë ato.

  Një kompani tjetër, Yantai Shuangta Food e listuar në Shenzhen, tha se kishte marrë 1000 porosi për ëmbëlsirat e saj të hënës me bazë bimore nga Tmall e Alibaba, raportoi gazeta financiare lokale China Securities Journal gjatë fundjavës. Të dyja kompanitë kineze i vlerësojnë ëmbëlsirat e tyre të hënës afërsisht njësoj si ëmbëlsirat tradicionale të hënës.

  4000 porositë janë vetëm një pjesë e vogël e numrit të madh të ëmbëlsirave të hënës që Kina blen, dhuron dhe konsumon çdo vit. Vetëm në Hong Kong, ku banojnë shtatë milionë njerëz, më shumë se një milion ëmbëlsira të hënës hidhen pas festivalit. Dhe është e paqartë se sa përparim mund të bëjnë kundër preferencave tradicionale të tortës së hënës.

  Megjithatë, ëmbëlsirat e hënës me mish artificial mund të lansohen në kohën e duhur për të nxitur interesin për një gjeneratë të re të zëvendësuesve të mishit. Çmimet e mishit të derrit janë shumë të larta në Kinë për shkak të një shpërthimi një vjeçar të murtajës afrikane të derrave që pa një prerje masive të tufave të derrave - në gusht, çmimet e derrit u rritën me 47%, pothuajse dyfishi i rritjes në korrik. Një botim i kohëve të fundit nën gazetën shtetërore të Kinës Global Times madje u përpoq të largonte njerëzit nga ngrënia e mishit të derrit, duke përmendur shqetësimet shëndetësore për yndyrën e lartë.

  Tashmë, Yantai Shuangta Food dhe Zhen Rou kanë nënshkruar një memo për të promovuar produkte të tjera të mishit të rreme, sipas një njoftimi javën e kaluar. Ndërkohë, prodhuesi i zëvendësuesve të mishit me bazë bimore me bazë në Kaliforni, Impossible Foods tha së fundmi se po e bën Kinën "prioritetin më të lartë për zgjerimin e ardhshëm".

  Por ndoshta do të kërkojë rritje të qëndrueshme të çmimeve për mishin e vërtetë dhe mishin e rremë më të shijshëm për të interesuar shumicën e konsumatorëve kinezë. Që nga viti 2017, Kina hante rreth 30 kilogramë mish derri në vit për frymë (66 paund).

  Publikimi kinez i teknologjisë PingWest mori një mostër nga gazetari i tij nga ëmbëlsirat e hënës së Zhen Rou dhe zbuloi se ato kishin shumë shije si mishi, por ishin shumë të përtypur në krahasim me gjërat e vërteta. Themeluesi i Zhen Rou, Lu Zhongming, pranoi se ka një rrugë për të bërë: “Tregu i Kinës është një sfidë e madhe. Konsumatorët kinezë kanë kërkesa më të larta. Produkti ynë është afër produkteve amerikane, por ende nuk është i mjaftueshëm për sa i përket shijes”, tha Lu për China Securities Journal.

  Megjithatë, një gjë që këto kompani kanë kërkuar për to është se mishi i rremë me bazë bimore është shumë i njohur për Kinën. Gluteni i grurit është përdorur prej kohësh si zëvendësues i rosës, për shembull, por përsëri, kushdo që nuk është vegjetarian e di se nuk është gjëja e vërtetë.


  Koha e postimit: Shtator-10-2019