• whatsapp / Wechat: +8613609677029
  • jason@judipak.com
  • Peshkaqenë kundër Ortekut: Çfarë duhet të shikoni në seritë e raundit të dytë të playoff-it të NHL

SAN JOSE - Është e vështirë të mendosh se çfarë do të ndodhë pas fitores dramatike të Sharks në Game 7 ndaj Vegas Golden Knights, por shfaqja e Playoff-it të Kupës Stanley duhet të vazhdojë.

Nathan MacKinnon dhe Kolorado Avalanche janë të radhës për Sharks, me serinë e raundit të dytë që fillon të premten në San Jose.

Kur u pyet pas fitores së së martës mbrëma nëse kishte menduar ende për serialin Avs, trajneri i Sharks Peter DeBoer dha një psherëtimë dhe një buzëqeshje përpara se të tundte kokën "jo". (Djaloshi sapo u largua duke trajnuar ekipin e tij drejt një fitoreje të madhe nga prapa, në fund të fundit.)

Por kjo nuk na pengoi ne të tjerët të shikonim përpara. Këtu janë tre gjëra që duhen mbajtur parasysh për ndeshjen e raundit të dytë me Kolorado.

Sigurisht, një nga ndryshimet më të mëdha midis Sharks dhe Avs që shkojnë në këtë seri është sasia e pushimit që çdo ekip ka pasur përpara fillimit të raundit të dytë. Kolorado bëri një punë të shpejtë ndaj kundërshtarit të saj në raundin e parë, duke shuar Calgary Flames në një set prej pesë ndeshjesh.

San Jose kishte një rrugë shumë të ndryshme për në raundin e dytë, duke luajtur plot shtatë ndeshje kundër Vegasit. Duke pasur parasysh natyrën tepër fizike të serisë Sharks-Golden Knights – nuk kishte mungesë të lëndëve jashtëshkollore gjatë atyre garave – San Jose sigurisht që do të hyjë në raundin e dytë me pak më pak kohë për të marrë frymë dhe për t’u rigrupuar.

Megjithatë, mungesa e një pushimi të gjatë mund të luajë në favor të Sharks. San Jose hyn në seri duke hipur në një seri fitoresh prej tre ndeshjesh dhe me besimin për t'u rikthyer nga çdo deficit. Pra, edhe pse kundërshtari i tyre do të ndryshojë, peshkaqenë tashmë do të kenë një vrull përpara duke shkuar në raundin tjetër.

Ju mund të shikoni në letër dhe të shihni se Sharks morën serinë e sezonit kundër Avalanche 3-0-0. Mbani në mend, megjithatë, Sharks nuk u larguan me asnjë nga ato gara.

Pasi kaluan 5-1 në periudhën e dytë të takimit të tyre të parë më 2 janar, San Jose lejoi Kolorado të përgjigjej me tre gola për të bërë rezultatin 5-4 në fund të ndeshjes së tretë. San Jose vazhdoi ta fitonte ndeshjen me një gol.

Takimi i tyre i dytë, më 1 mars, ishte më i njëanshëm, por megjithatë përfundoi me Sharks që fituan ngushtë 4-3.

Performanca më e mirë e Sharks kundër Avalanche ishte një fitore 5-2 në finalen e tyre të sezonit të rregullt. Pas dorëzimit të golit të parë në 2:56 në pjesën e parë, San Jose gërmoi thellë për të sulmuar me tre gola pa përgjigje në pjesën e mëvonshme të lojës. Për të mposhtur këtë ekip në një seri play-off, Sharks duhet të jenë edhe më të mirë se kaq.

Team Teal mund të fillojë duke marrë atë që i bëri ata të suksesshëm kundër Vegasit dhe duke e aplikuar atë në këtë seri. Fillime të forta – mundësisht pa hequr dorë nga një gol në pesë minutat e para – dhe kontributet sulmuese nga të gjitha pjesët e formacionit mbeten të rëndësishme.

Por ndoshta gjëja më e mirë që mund të bëjë San Jose është të mbyllë duart e nxehta të Kolorados. Ashtu si ata duhej të ngadalësonin linjën e drejtuar nga Mark Stone të Vegasit, mbrojtja e Sharks do të duhet të ndalojë një kombinim të linjës së dytë që përmban Mikko Rantanen, i cili kryeson të gjithë patinatorët e Avs në play-off me nëntë pikë (pesë gola, katër asistime. )

Plus, askush nuk mund të harrojë për MacKinnon, i cili ka bartur lojën e tij dominuese nga sezoni i rregullt drejt në play-off. Peshkaqenët kanë fuqinë e zjarrit për të kundërshtuar sulmin përpara të Kolorados, por mbajtja e këtyre lojtarëve jashtë tabelës së rezultateve do të jetë gjithashtu thelbësore.

SAN JOSE – Trajneri i Sharks, Peter DeBoer, po e klasifikon Joe Pavelski si të përditshëm pasi kapiteni pësoi një lëndim të frikshëm gjatë fitores së San Jose në ndeshjen 7 kundër Vegas Golden Knights të martën.

Pavelski u largua nga loja 7 në orën 9:13 të periudhës së tretë pasi u kontrollua nga Cody Eakin dhe ra në akull dhe goditi kokën. Nr. 8 kishte gjakderdhje të madhe dhe iu desh të ndihmohej nga akulli nga disa nga shokët e tij të skuadrës me një peshqir të mbajtur në kokë. DeBoer nuk do të specifikonte saktësisht se cila ishte sëmundja e Pavelskit, por tha se sulmuesi kryesor po "ndiente efektet" e dëmtimit dhe me gjasë nuk do të ishte në formacionin për ndeshjen 1 të serisë së playoff-it të raundit të dytë të Stanley Cup të Sharks. kundër Ortekut të Kolorados.

“Mund të ishte më keq, mund të kishe pasur të bëje me një kafkë të thyer”, tha DeBoer për mediat pas patinave të mëngjesit të së enjtes. "Fatmirësisht, ne nuk ishim."

Pavelski nuk e mori akullin për stërvitje të enjten, megjithëse shtypit iu tha se ai ishte në ndërtesë.

Shokët e skuadrës Melker Karlsson dhe Tim Heed gjithashtu munguan në stërvitje në mëngjesin e së enjtes. Joonas Donskoi, i cili humbi ndeshjen e 7-të kundër Knights për një dëmtim të papërcaktuar, bëri patinazh me një pulovër portokalli pa kontakt herët në mëngjes të së enjtes, por u largua nga akull para se të fillonte stërvitja. Micheal Haley u rikthye në stërvitje për herë të parë që kur pësoi një dëmtim gjatë lojës 3 kundër Knights.

Kur u pyet në lidhje me statusin e lojtarëve që mungojnë nga praktika, DeBoer ia bëri të ditur skuadrës që po përplasej ashtu si çdo ekip tjetër ende në kërkim të Kupës Stanley.

Ish gjyqtari i NHL-së, Kerry Fraser, beson se penalltia e madhe prej pesë minutash që ndryshoi rrjedhën e lojës 7 midis Sharks dhe Vegas Golden Knights ishte një thirrje e keqe, dhe rezulton se liga është dakord.

Menaxheri i përgjithshëm i Golden Knights, George McPhee, u tha gazetarëve të enjten se NHL i telefonoi dhe i kërkoi falje për thirrjen ndaj Cody Eakin gjatë periudhës së tretë të ndeshjes vendimtare të së martës.

"Liga arriti dhe kërkoi falje," tha McPhee, përmes The Las Vegas Review-Journal. “Ata bënë një gabim dhe jam i sigurt se [zyrtarët] ndihen keq për këtë. Ata duan t'i rregullojnë gjërat siç bëjmë ne të gjithë kur bëjmë punën tonë.”

Majori pesë-minutësh për një goditje të rrezikshme mbi Joe Pavelski hapi portat për Sharks. Rënia 3-0 kur Eakin shkoi në zonë, San Jose shënoi katër gola në lojën pasuese të fuqisë për të marrë një epërsi me një gol. Peshkaqenë përfundimisht fituan në kohën shtesë në golin e serisë së Barclay Goodrow.

Pas ndeshjes, sulmuesi i Golden Knights, Jonathan Marchessault grisi gjyqtarët për "thirrjen e tyre të turpshme", duke thënë se ata ndihmuan Sharks të "vjedhnin" lojën 7.

Deri në atë pikë të serisë, Sharks ishin 4 me 29 në lojën me fuqi, por njësia e penalltisë së Vegasit nuk mund ta ndalonte Team Teal të fshinte një deficit prej tre golave ​​në një hark kohor prej katër minutash. Vegas mund të ankohet gjithçka që dëshiron, por përfundimisht, Kalorësit e Artë duhet të shikohen në pasqyrë.

Thënë kjo, të heqësh dorë nga katër gola në katër minuta është një pilulë e vështirë për t'u gëlltitur, por ta pranosh ligën se e shpërtheu thirrjen është thjesht derdhje e kripës në plagë.

Ekziston edhe kjo: Departamenti i Operacioneve të Hokejit të NHL njoftoi se gjyqtarët Dan O'Halloran dhe Eric Furlatt, të cilët ishin në akull për thirrjen, nuk do të gjykojnë në raundin e dytë të playoff-it, sipas ESPN. O'Hallaron kryeson të gjithë gjyqtarët aktivë të NFL me 212 lojëra playoff të punuara, vuri në dukje ESPN.

Koha e postimit: 26 Prill 2019