• WhatsApp / Wechat: +8613609677029
  • jason@judipak.com
  • Sharks vs. Avalanche: Ce să urmăriți în seria NHL din runda a doua a playoff-ului

SAN JOSE — Este greu să ne gândim la ce urmează după victoria dramatică a Rechinilor în Jocul 7 împotriva Cavalerilor de Aur din Vegas, dar spectacolul de playoff al Cupei Stanley trebuie să continue.

Nathan MacKinnon și Colorado Avalanche sunt următorii pentru Sharks, iar seria din runda a doua începe vineri la San Jose.

Când a fost întrebat după victoria de marți seară dacă s-a gândit încă la seria Avs, antrenorul Sharks, Peter DeBoer, a oftat și a chicotit înainte să scuture din cap „nu”. (Tipul tocmai a ieșit să-și antreneze echipa la o victorie uriașă venită din spate, până la urmă.)

Dar asta nu ne-a împiedicat pe ceilalți să privim înainte. Iată trei lucruri de reținut pentru meciul din turul doi cu Colorado.

Desigur, una dintre cele mai mari diferențe dintre Sharks și Avs care se îndreaptă în această serie este cantitatea de odihnă pe care fiecare echipă a avut-o înainte de începerea rundei a doua. Colorado a lucrat rapid cu adversarul său din prima rundă, stingând Calgary Flames într-un set de cinci jocuri.

San Jose a avut un traseu foarte diferit către runda a doua, jucând un întreg șapte jocuri împotriva Vegas. Având în vedere natura incredibil de fizică a seriei Sharks-Golden Knights - nu au lipsit extrașcolare în timpul acestor concursuri - San Jose va intra cu siguranță în a doua rundă cu puțin mai puțin timp pentru a respira și a se regrupa.

Lipsa unei pauze lungi ar putea juca, de asemenea, în favoarea Sharks. San Jose intră în serie cu o serie de trei victorii consecutive și cu încrederea de a reveni din orice deficit. Așa că, chiar dacă adversarul lor se va schimba, Sharks vor avea deja un impuls înainte în runda următoare.

S-ar putea să te uiți pe hârtie și să vezi că Rechinii au luat seria sezonului împotriva Avalanșei cu 3-0-0. Rețineți, totuși, că rechinii nu au fugit cu niciuna dintre aceste concursuri.

După ce a urcat cu 5-1 în a doua perioadă a primei lor întâlniri pe 2 ianuarie, San Jose a permis Colorado să răspundă cu trei goluri pentru a face scorul 5-4 târziu în al treilea cadru. San Jose a ținut să câștige jocul cu un gol.

A doua lor întâlnire, pe 1 martie, a fost mai mult unilaterală, dar totuși s-a încheiat cu Sharks câștigând cu 4-3.

Cea mai bună performanță a lui Sharks împotriva lui Avalanche a fost o victorie cu 5-2 în finala sezonului regulat. După ce a predat primul gol la 2:56 în prima perioadă, San Jose a săpat adânc pentru a ataca înapoi cu trei goluri fără răspuns în ultima parte a jocului. Pentru a învinge această echipă într-o serie de playoff, Sharks trebuie să fie chiar mai buni decât atât.

Echipa Teal poate începe prin a lua ceea ce i-a făcut să aibă succes împotriva lui Vegas și să-l aplice în această serie. Începerile puternice – de preferință fără a renunța la un gol în primele cinci minute – și contribuțiile ofensive din toate părțile formației rămân importante.

Dar poate cel mai bun lucru pe care îl poate face San Jose este să închidă mâinile fierbinți din Colorado. Așa cum au trebuit să încetinească linia condusă de Mark Stone din Vegas, apărarea lui Sharks va trebui să oprească o combinație de linie a doua care conține Mikko Rantanen, care conduce toți patinatorii Avs în playoff cu nouă puncte (cinci goluri, patru pase decisive. )

În plus, nimeni nu poate uita de MacKinnon, care și-a dus jocul dominant din sezonul regulat chiar în playoff. Rechinii au puterea de foc pentru a contracara atacul înainte al lui Colorado, dar ținerea acestor jucători de pe tabela de marcaj va fi, de asemenea, esențială.

SAN JOSE – Antrenorul principal al Sharks, Peter DeBoer, îl clasifică pe Joe Pavelski drept zi de zi, după ce căpitanul a suferit o accidentare înfricoșătoare în timpul victoriei din meciul 7 de la San Jose împotriva lui Vegas Golden Knights, marți.

Pavelski a părăsit meciul 7 la ora 9:13 al celei de-a treia reprize, după ce a fost încrucișat de Cody Eakin și a căzut pe gheață și s-a lovit cu capul. Numărul 8 sângera abundent și a trebuit să fie ajutat să iasă de pe gheață de câțiva dintre colegii săi cu un prosop ținut de cap. DeBoer nu a precizat cu exactitate care este boala lui Pavelski, dar a spus că atacantul din linia de sus „simte efectele” accidentării și probabil că nu va fi în aliniamentul pentru meciul 1 al seriei de playoff din turul doi al lui Sharks Cupa Stanley. împotriva avalanșei din Colorado.

„Ar fi putut fi mai rău, ai fi putut avea de-a face cu un craniu fracturat”, a spus DeBoer presei după patinarea de joi dimineață. „Din fericire, nu am fost.”

Pavelski nu a luat gheața pentru antrenament joi, deși presei i s-a spus că se află în clădire.

Coechipierii Melker Karlsson și Tim Heed au lipsit și ei de la antrenamentele de joi dimineață. Joonas Donskoi, care a ratat meciul 7 împotriva Cavalerilor cu o accidentare nespecificată, a patinat într-un pulover portocaliu fără contact joi dimineață, dar a părăsit gheața înainte ca antrenamentele să înceapă. Michael Haley s-a întors la antrenament pentru prima dată de când a suferit o accidentare în timpul Meciului 3 împotriva Cavalerilor.

Când a fost întrebat despre statutul jucătorilor lipsiți de la antrenament, DeBoer a spus că echipa a fost lovită la fel ca orice altă echipă încă în căutarea Cupei Stanley.

Fostul arbitru NHL Kerry Fraser crede că pedeapsa majoră de cinci minute care a schimbat cursul jocului 7 dintre Sharks și Vegas Golden Knights a fost o alegere proastă și se pare că liga este de acord.

Managerul general al Cavalerilor de Aur, George McPhee, le-a declarat joi reporterilor că NHL l-a sunat și și-a cerut scuze pentru apelarea lui Cody Eakin în a treia perioadă a jocului decisiv de marți.

"Liga a ajuns și a cerut scuze", a spus McPhee, prin intermediul revistei Las Vegas Review-Journal. „Au făcut o greșeală și sunt sigur că [oficialii] se simt rău în acest sens. Ei vor să înțeleagă lucrurile așa cum facem cu toții când ne facem treaba. ”

Majorul de cinci minute pentru o lovitură periculoasă asupra lui Joe Pavelski a deschis porțile pentru Sharks. Cu 3-0, când Eakin a mers în careu, San Jose a marcat patru goluri în jocul de putere care a urmat pentru a lua conducerea cu un gol. Rechinii au câștigat în cele din urmă în prelungiri la golul lui Barclay Goodrow.

După meci, atacantul Cavalerilor de Aur Jonathan Marchessault i-a rupt pe arbitri pentru „apelul lor jenant”, spunând că i-au ajutat pe Sharks să „fure” Jocul 7.

Până în acel moment al seriei, Sharks aveau 4 pentru 29 în jocul de putere, dar unitatea de penalty-killing din Vegas nu a putut împiedica Team Teal să șteargă un deficit de trei goluri într-un interval de patru minute. Vegas se poate plânge tot ce vrea, dar în cele din urmă, Cavalerii de Aur trebuie să se uite în oglindă.

Acestea fiind spuse, renunțarea la patru goluri în patru minute este o pastilă greu de înghițit, dar faptul că liga recunoaște că a zburat apelul înseamnă doar să arunce sare în rană.

Mai este și asta: Departamentul Operațiunilor de Hochei NHL a anunțat că arbitrii Dan O'Halloran și Eric Furlatt, care au fost pe gheață pentru apel, nu vor oficia în runda a doua a playoff-ului, conform ESPN. O'Hallaron conduce toți arbitrii activi din NFL, cu 212 meciuri din playoff lucrate, a remarcat ESPN.

Ora postării: 26-apr-2019